Transakcje w firmach rodzinnych pod szczególnym nadzorem
VAT | Organy mogą w konkretnych przypadkach skutecznie zakwestionować rozliczenia podatników, argumentując przy tym, że dana czynność stanowiła nadużycie prawa lub miała charakter pozorny.
Zdarza się, że podatnicy przeprowadzają transakcje z innymi osobami z rodziny lub należącymi do tych osób spółkami. Istnieje wtedy ryzyko zarzucenia im przez organy podatkowe, że taka transakcja ma charakter nadużycia prawa lub też że ma ona charakter czynności pozornej, a na skutek zrealizowania takich czynności nie jest zachowana neutralność VAT w rozliczeniach stron transakcji.
Nie tylko klauzula
15 lipca 2016 r. w ustawie o VAT zaczęła obowiązywać klauzula nadużycia prawa. Jednak nawet przed tym dniem sądy administracyjne potwierdzały prawo organów podatkowych do kwestionowania kalkulacji VAT w przypadku zidentyfikowania nadużycia prawa (np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 29 kwietnia 2011 r., I SA/Wr 1465/10).
Inną istotną w tym kontekście regulacją jest art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. c ustawy o VAT, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, w przypadku gdy potwierdzają czynności, do których zastosowanie mają przepisy art. 58 i 83 kodeksu cywilnego – w części dotyczącej tych transakcji. Zgodnie z art. 58 § 1 k.c. czynność sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta